Povijest

Gimnazija je osnovana Naredbom Povjerenstva za prosvjetu i bogoštovlje u Zagrebu 31. siječnja 1919. godine. Žitelji Nove Gradiške prihvatili su Gimnaziju kao svoju najdražu školu. Njihov doprinos za njeno osnivanje je ogroman. Novogradiška Gimnazija bila je tada jedina srednjoškolska ustanova koju su pohađali ne samo učenici iz novogradiškog kraja nego i iz područja Novske, Bosanske Gradiške, Pakraca, Kutine. Tako je bilo sve do početka drugog svjetskog rata, pa i desetak godina nakon njegova završetka.

Veliki datum u povijesti novogradiške gimnazije je 5. ožujka 1920. godine kada je započela nastava. Pohađalo ju je 126 učenika. Školske godine 1921./22. novogradiška Gimnazija je imala četiri niža razreda, a tek godinu dana kasnije, 17. veljače 1923., donesena je odluka o pretvaranju niže u višu gimnaziju. Prva velika matura ili viši tečajni ispit održan je u lipnju 1926., a pristupilo joj je 28 učenika i učenica.