ERASMUS+ U ŠPANJOLSKOJ

Od ponedjeljka, 23. listopada, do petka, 27. listopada 2023., učenice 2. C razreda Barbara Ribić i Lana Marjanović te učenica 2. B razreda Martina Glavaš zajedno s profesoricom Ivanom Škaricom, ravnateljicom Ljiljanom Ptačnik i profesorima Markom Planderom i Josipom Sokićem u ranim jutarnjim satima su se zaputile prema Aerodromu Nikola Tesla u Beogradu da bi uhvatile let za Barcelonu kako bi sudjelovale u Erasmus+ projektu „Time to act green“ u mjestu Alcover u Španjolskoj u školi Institut Fons del Glorieta Alcover. U ponedjeljak, nakon slijetanja u Barcelonu, djevojke su s profesoricama i profesorima nekoliko sati prije kretanja u Alcover obišle La Ramblu, glavnu ulicu Barcelone. Nakon obilaska učenice su se sa svojim domaćicama i domaćinom našle u školi, pa su se svi zaputili prema svojim smještajima. Sutradan su naše učenice predstavile našu školu, a nakon toga su se svi zaputili na razgledavanje Alcovera, a posjetili su i gradonačelnika u gradskoj vijećnici. Prošetali su se do seoske kuće Mas de Forès koja se nalazi na obližnjem brdu, a danas služi kao muzej u kojemu je tema recikliranje i ostale prevencije zagađenja okoliša, a sadrži i zanimljive instalacije. U srijedu su učenice provele neko vrijeme na nastavi sa svojim domaćinima gdje su imale priliku usporediti njihove i svoje školske satove. Kasnije su se svi autobusom uputili u Tarragonu, grad u Kataloniji, gdje su obišli takozvani mediteranski balkon Tarragona i mogli su vidjeti vrlo dobro očuvan rimski amfiteatar iz 2. stoljeća koji se nalazi na obali. Malo više u unutrašnjosti grada se nalazi Casa Castellarnau koja je danas muzej. To je plemićka kuća moćne obitelji Castellarnau iz doba gotike (15. stoljeće), iako je kuća prošla kroz nekoliko arhitektonskih stilova tijekom stoljeća pa je danas odraz stila iz 18. i 19. stoljeća, a sačuvano je i njezino gotičko dvorište koje je jednako impresivno kao i Flaugiereve slike koje vise na mnogim zidovima ove kuće. Ali vrhunac je dakako plesna dvorana osvijetljena raskošnim lusterima čiji je strop ukrašen nizom slika s temama iz grčke mitologije. Nakon obilaska Tarragone, učenici su se s profesorima vratili u Alcover i imali slobodnu večer. U četvrtak su se učenici, domaćini i njihovi profesori ujutro iz škole zaputili prema muzeju u Alcoveru. U muzeju su osim obilaska imali i radionicu. Izrađivali su fosile riba od gipsa. Poslijepodne su otišli u Santes Creus, malo mjesto u blizini Alcovera u kojem su obišli kraljevski samostan. Po povratku u Alcover je uslijedila zajednička večera u školi sa svim sudionicima projekta prije koje su svi imali priliku vidjeti nastup folklora. Zatim su jeli, družili se sa svima i na kraju se oprostili jer je bilo vrijeme da gosti idu svojim smještajima kako bi se spremili i odmorili za sutrašnji put kući. Zadnji dan, petak, započeo je rano ujutro. Prije 6 sati su se djevojke našle ispred škole sa svojim profesorima i profesoricama u pratnji domaćina te su se oprostile i s ostalim učenicima. Zaputili su se u zračnu luku Barcelone. Ondje su čekale svoj let za Beograd. Let je prošao dobro i svi su sigurno sletjeli. Kombijem su se vratili u Novu Gradišku gdje su ih ispred naše škole dočekali radoznali roditelji puni pitanja o njihovom putu, a djevojke su stekle nova iskustva, lijepe uspomene i prijateljstva koja će pamtiti cijeli život.

Autorice teksta: Martina Glavaš, 2. B

Lana Marjanović, 2. C