DAN SJEĆANJA NA ŽRTVU VUKOVARA 1991.-2015.

Autor: SANDRA HRUBAN, 23. 11. 2015.

Dana 18. studenoga 2015. obilježili smo Dan sjećanja na žrtvu Vukovara. Svi su učenici naše škole s nastavnicima na dostojanstven i primjeren način odali počast svim sudionicima obrane grada Vukovara, simbola hrvatske slobode.

Pripreme za obilježavanje 24. obljetnice pada Vukovara započele su početkom studenoga osmišljavanjem programa zajedno s učenicima naše škole kroz prikupljanje likovnih i literarnih radova učenika, osmišljavanje uređenja prostora škole i tema za radionice koje su održane 10. i 12. studenoga.

Program je započeo u utorak 17. studenoga 2015. godine. Učenici drugih razreda izborne nastave iz povijesti s profesoricom Ivanom Barišić te učenici Zajednice sv. Vinka s kapelanom Rokom Ivanovićem pripremili su prigodne panoe u holu škole.

U župnoj crkvi Bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije služena je sveta misa. Učenici su nakon mise zapalili mnoštvo svijeća poredanih od škole do Spomen obilježja poginulim, umrlim i smrtno stradalim hrvatskim braniteljima, gdje su se uz molitvu kapelana Roka Ivanovića prisjetili i pomolili žrtvi hrvatskih branitelja, koji su živote položili u obrani Vukovara.

Učenici novogradiške Gimnazije i njihove profesorice sudjelovali su i na predstavljanju knjige Nevenke Nekić "Omerta – Zakleta šutnja o našim mrtvima", u kojoj  autorica propituje problem brisanja nacionalne memorije, srpsku agresiju na Hrvatsku, a posebice demonizam vojničke opsade i razaranje grada Vukovara.

Dan sjećanja na žrtvu Vukovara, 18. studenoga 2015., započeo je čitanjem prigodnog teksta na prvom satu dopodnevne i prvom satu popodnevne smjene, koji je priredila ravnateljica Ljiljana Ptačnik.

Zastani malo i u tišini pronađi svoju riječ za Vukovar  naziv je za memorijalni kutak u holu naše škole s knjigom u koju su učenici, nastavnici i ostali djelatnici upisivali svoje misli i osjećaje vezane uz žrtvu grada Vukovara.

Na televizoru smo prezentirali audio i video materijal (prezentacija sa spomenicima posvećenim žrtvama iz Domovinskog rata kao tihi spomen, recitacija Priče o gradu Siniše Glavaševića te video materijal Sjećanje na Sinišu Glavaševića 4.11.1960. – 20.11.1991.)

Knjižničarka Sandra Hruban priredila je izložbu knjiga o Domovinskom ratu izdvojenu iz fonda školske knjižnice.

Priču o Vukovaru upotpunili smo i prezentacijom učeničkih literarnih i likovnih radova u različitim tehnikama (crtanje, slikanje, kolažiranje, izrada origami golubica mira).

Učenici trećih razreda izborne nastave iz povijesti s profesorom Goranom Šarićem priredili su plakat „Crtice o Vukovaru”, kojim su prikazali prirodno-geografska obilježja grada Vukovara te nastojali ukazati na stratešku važnost grada.

Profesorica likovne umjetnosti i hrvatskoga jezika i književnosti Gordana Đuričić priredila je s učenicima vrlo zanimljivu interaktivnu kartu o kulturnim znamenitostima Vukovara. Učenici su pod malim i velikim odmorom samostalno spajali uz pomoć grafofolija vukovarske ulice te su na temelju uputa prepoznavali i označavali poznate građevine na planu grada.

Hrvatski sabor je 18. studenoga proglasio Danom sjećanja na Vukovar, spomen-dan na tragediju cijeloga jednog grada koji je svoju patnju i herojsku obranu utkao u hrvatsku slobodu i neovisnost.

Zastani malo i u tišini pronađi svoju riječ za Vukovar..

Ivana Barišić, prof.

« Travanj 2021 »