Mobilnost u Poljsku u sklopu ERASMUSA+

Autor: SANDRA HRUBAN, 16. 5. 2017.

Učenici Mirna Matošević (2.c), Vinka Logožar (3.c) i Rafael Boban (2.c) s profesoricama Ivanom Škarica Mital i Silvijom Pečnjak posjetili su grad Wroclaw u Poljskoj u sklopu projekta "YOU ON MY MIND", programa ERASMUS+.

U nastavku pročitajte izvještaj s putovanja.

Gimnazija Nova Gradiška je nastavila s aktivnostima u okviru ERASMUS + projekta strateškog partnerstva među školama, YOU ON MY MIND, u kojem sudjeluje s još 5 europskih gimnazija iz Češke, Poljske, Njemačke, Grčke i Finske. Od 7. do 13. svibnja učenici Mirna Matošević, Vinka Logožar i Rafael Boban su u pratnji profesorica Silvije Pečnjak i Ivane Škarica Mital su boravili u poljskom gradu Wrocławu kao gosti privatne jezične gimnazije Parnas.

Ovo je bio treći od šest planiranih susreta škola sudionica projekta. Za vrijeme svakog susreta škole i gradovi se predstavljaju kratkom prezentacijom, svaka zemlja predstavi jednu hrabru i tolerantnu osobu i svaka se zemlja predstavi kraćom kulturno-umjetničkom točkom. Novogradiški su gimnazijalci ovaj put predstavili istaknutog redatelja koji je preživio Holokaust, Branka Lustiga. Osim redovitih aktivnosti škole domaćini za svoje goste uvijek organiziraju i druge poučne i zabavne sadržaje. Tako su svi sudionici projektnog tjedna u Poljskoj imali jedinstvenu priliku obići znamenitosti grada domaćina, razgovarati s njegovim gradonačelnikom kao i predstavnikom europske komisije, sudjelovati u aktivnostima Dana Europe u jednom od gradskih parkova,  posjetiti sveučilišnu Aulu Albertinu iz 17. stoljeća te obići neke od najzanimljivijih gradskih muzeja. Osim toga posjetili su spomen muzej na mjestu nekadašnjeg koncentracijskog logora Gross Rosen, obišli drvenu baroknu crkvu u Swiednicama, sudjelovali u radionicama koje su za njih pripremili djelatnici Zaklade Krzyzowa i planinarili planinom Karkonozse. Učenici, sudionici projekta, su tako imali jedinstvenu priliku naučiti ponešto o poljskoj povijesti i kulturnoj i prirodnoj baštini kao i steći nove prijatelje.

Sljedeći projektni susret je planiran u listopadu ove godine, a domaćin je novogradiška Gimnazija. Gimnazijalci će tada imati priliku uzvratiti gostoprimstvo u svom gradu jer će ugostiti učenike i nastavnike iz partnerskih škola te za njih pripremiti zanimljive i poučne projektne aktivnosti.

Ivana Škarica Mital, Project coordinator Gimnazija Nova Gradiška

Priloženi dokumenti: