Susret s književnikom Zoranom Malkočem i dodjela nagrada učenicima

Autor: SANDRA HRUBAN, 23. 11. 2015.

U četvrtak 19. studenoga završili smo obilježavanje Mjeseca hrvatske knjige susretom s književnikom Zoranom Malkočem i proglašenjem pet najboljih kratkih priča te najboljom fotografijom koja promovira čitanje.

Učenici Gimnazije upoznali su književnika Zorana Malkoča te mu postavili brojna pitanja vezana uz njegov književni rad. Između ostaloga književnik je izjavio da mu je pisanje život i da mu nije objavljeno ni jedno djelo i dalje bi pisao. Počeo je pisati u pubertetskim danima, a prve pjesme objavio je u drugom razredu srednje škole u časopisima "Polet", "Oko", "Quorum".

Godine 2004. objavljen mu je prvi roman „Kao kad progutaš brdo balona“, 2010. zbirka priča „Groblje manjih careva“, a prošle roman „Roki Raketa“, koji je nedavno dobio T-portalovu nagradu za najbolji roman godine.

„Svaka knjiga je drugačija. Napišeš jedan roman, kreneš u nekakav drugi projekt i nađeš se zapravo na novom početku. Ponovno trebaš naći jezik kojim ćeš pisati. Rečenice su prilično šepave, dok ne uđeš u to. Nema tu ravnomjernog napretka. Ja smatram da sam s prvim romanom došao do tog  svog Glasa i da od tada radim dobro. Negdje se ponekad i promaši, ali za mene je, kada staviš onu zadnju točku, to i krajnji domet u tom trenutku. Pisanje je jedino ono što sam i želio raditi. Imate različitih vrsta pisaca. Nekima je to naprosto zanimanje ili hobi. Meni je pisanje život, apsolutno. Kažem uvijek kako imam tu „piščevu žlijezdu“,  znači da se taj nekakav proces kod mene odvija gotovo fiziološki. Možda ću i ovu današnju situaciju susreta s vama iskoristiti za nekih 20-ak godina. Podsvjesno pamtim nekakve situacije i reagiram na njih kao pisac. Unatoč ovoj krizi postoji dobar broj izdavača kod kojih možete objaviti relativno dobar komad proze, pa čak i poezije. I zato se oni, koji imaju sklonosti prema pisanju i darovitosti, u to trebaju dati do kraja s tim da budu spremni i da nitko nikada ne sazna da se time bave. To je sjajan poziv u kojemu čovjek svaki dan doživljava golem užitak, ali taj užitak se plaća i na to se mora biti spreman“, naglasio je, među ostalim, Zoran Malkoč.

Najuspješniji učenici na natječaju za pet najboljih kratkih priča su Željko Ćelepirović (2.c) s pričom "Šuma u noći", Dario Lalić (3.d) s pričom "Vozim golfa dvicu", Andreja Bojić (3.a) s pričom "Baš kad ne treba", Blaž Solić (1.d) s pričom "Zemlja uzvraća udarac" i Maša Ostojić (2.a) s pričom "Dvadesetorica".

Na natječaju za najbolju fotografiju koja promovira čitanje pobjedu je odnio Daniel Milošević iz 4.a razreda.

Izvor:

Sandra Hruban, prof.